Wszystko co musisz wiedzieć o jeżdżeniu autem w Holandii

holandia

Planujesz podróż do Holandii własnym lub wynajętym samochodem? Wiadomo od dawna, że w tym kraju bardziej preferowane są rowery, nie mniej samochód jest nadal idealnym środkiem transportu do komfortowej podróży na długie dystanse, podczas których możesz również cieszyć się wieloma malowniczymi krajobrazami.

Minimalny wiek i oficjalne dokumenty dojazdu

Będąc członkiem Unii Europejskiej i posiadając ważne prawo jazdy, możemy śmiało prowadzić jakikolwiek pojazd podlegający naszej kategorii przez nas zdanej. Oprócz tego kategorycznie zabrania się prowadzenia auta nie mając ukończonych 18 lat.

Ograniczenia prędkości

Regularnie sprawdzaj prędkościomierz, ponieważ ograniczenia prędkości są nieco inne niż w Polsce. Na autostradach prędkość maksymalna wynosi 120 km/h,  a na jezdniach dwupasmowych wynosi 100 km/h. Na drogach poza obszarem miejskim wynosi 80 km/h. Wreszcie, maksymalna prędkość w mieście wynosi 50 km/h, podobnie jak u nas.

Stężenie alkoholu we krwi

Podobnie jak w większości krajów europejskich, dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 g/l (50 mg na 100 ml). Należy również pamiętać, że jeśli posiadasz okresowe prawo jazdy na mniej niż pięć lat, jesteś traktowany jako młody kierowca, a limit stężenia alkoholu we krwi jest obniżony do 0,2 g/l (20 mg na 100 ml). Oczywiście najlepszą metodą na spokojną podróż jest nie doprowadzanie do sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy sprawdzić, czy aby faktycznie możemy zasiąść za kierownicę samochodu.

Podróż do Holandii, a zasady parkowania

Holandia jest bardzo świadoma środowiska, transportu publicznego, rowerów i pieszych. Dlatego powinieneś wiedzieć, że zabronione jest parkowanie samochodu w odległości 12 metrów od przystanku autobusowego i w odległości 5 metrów od przejścia dla pieszych. Dodatkowo zwróć szczególną uwagę na oznaczenia miejsc do parkowania, ponieważ Policja w Holandii bardzo surowo karze za nieumiejętne parkowanie i może nas czekać konieczność wynajmu samochodu zastępczego.

Jako jedna z najprężniej działających wypożyczalni samochodów w Opolu, gorąco zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i udanie się do Holandii autokarem lub samochodem osobowym, gdyż jest to opcja bardzo wygodna i stosunkowo szybka.