Samochód zastępczy – wszystko co musisz wiedzieć o jego wynajęciu

auto zastępcze

W życiu kierowcy zdarzają się sytuacje losowe, takie jak kradzież samochodu, wypadek czy poważna awaria. Wówczas, czas oczekiwania na pojazd może być bardzo długi. W takim przypadku wiele osób, aby usprawnić swoją komunikację w transporcie, decyduje się na wypożyczenie auta zastępczego. Aby skorzystać z tej możliwości należy spełniać pewne wymagania formalne. Jakie? Dowiesz się czytając poniższy wpis.

Komu i kiedy należy się samochód zastępczy?

Istnieją dwie możliwości nabycia prawa do wynajęcia pojazdu zastępczego. Pierwsza z opcji to uzyskanie auto zastępczego dzięki pakietowi indywidualnemu Assistence, a druga za sprawą OC winowajcy wypadku (koszty wynajęcia pojazdu ponosi Towarzystwo Ubezpieczeniowe winowajcy). Po zajściu zdarzenia to poszkodowany musi wystosować właściwy wniosek do danej firmy ubezpieczeniowej. W formularzu takim należy uzasadnić potrzebę korzystania z owego przywileju. Co ważne, złożenie wniosku o przyznanie auta zastępczego jest bezzasadne, w momencie, gdy samochód nie jest niezbędnym i jedynym środkiem komunikacji lub gdy korzysta się z niego raz na tydzień.

Jaki samochód Ci się należy?

Samochód zastępczy ma przede wszystkim dać możliwość swobodnego przemieszczania się z punktu A do punktu B. Często jest to pojazd z podstawowym wypożyczeniem, bez zbędnych luksusów i udogodnień (rozszerzonych pakietów). Istnieje praktyka, iż Towarzystwa Ubezpieczeniowe starają się tak dobierać auta zastępcze, aby swoją klasą odpowiadały unieruchomionemu poprzednikowi. W tej kwestii decydował również Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 05/11), który w swym postanowieniu informuje, że ubezpieczyciel musi uwzględnić klasę samochodu unieruchomionego, w przyznawaniu prawa do auta zastępczego.

Auto zastępcze – czy należy opłacić kaucję?

Kaucja za auto zastępcze jest bardzo ważną kwestią, dlatego należy zwrócić na to uwagę. Chociaż odchodzi się od tej praktyki, to nadal niektóre wypożyczalnie stosują pobieranie kaucji za wynajęty samochód zastępczy. W takich przypadkach po odebraniu kluczyków od samochodu, należy uiścić jeszcze dodatkową kaucję za auto. W momencie, gdy zwrócony pojazd nie będzie uszkodzony, wypożyczalnia zwróci całość z uiszczonej kwoty.

Możliwość nabycia auta zastępczego jest dużym przywilejem i udogodnieniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przez okres nieobecności samochodu, nie jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na transport zbiorowy.